reklama

Chceš ma? Zn.: Vychovať a vrátiť

Som tvoj. Budem s tebou dvadsaťštyri hodín denne. Nepohnem sa od teba na krok, budem ti stále v pätách. Pôjdem s tebou do školy aj do práce, do kaviarne či reštaurácie, skočíme do banky, navštívime lekára, vybavíme zubára, budeme spolu nakupovať, povozíme sa v autobuse. Lebo všade tam budem neskôr doprevádzať aj svojho nevidiaceho pána.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)
Obrázok blogu
(zdroj: foto: http://www.ifauna.sk/)

Počas študijného pobytu v Prahe som mala spolubývajúcu, ktorá mala nádherného psíka, Labradorského retrívra. Temperamentný Samuel nám pripravil mnohé krušné i veselé situácie. Mať psíka bol od detstva môj veľký nesplnený sen, Samuela som si preto okamžite zamilovala. Na našich početných spoločných prechádzkach som sa zoznámila s Eliškou a jej labradorom Adonom. Eliška sa zapojila do zaujímavého programu, o ktorom mnoho ľudí ani netuší, že existuje. Ide o projekt tzv. predvýchovy vodiacich slepeckých psov. Vďaka nej som mala možnosť nahliadnuť do zákulisia takejto predvýchovy. Myšlienka ma uchvátila od prvej chvíle a kdesi v mysli, či srdci stále nosím skrytú nádej, že raz, keď budem mať vlastný byt a živobytie, zapojím sa dohto programu aj ja. Množstvo prvotných informácii som získala práve od Elišky, iné tiež štúdiom rôznych článkov a záverom mi boli pri písaní tohto článku nápomocné aj rôzne internetové stránky.

Ako to všetko vlastne prebieha? V podstate asi nejako takto: Zájdete do Strediska výcviku vodiacich psov, ktoré existuje už viac ako desať rokov, alebo sa môžte obrátiť napríklad na Občianske združenie Pes človeku. Ak spĺňate požadované kritéria, stávate sa predvychovávateľom dvojmesačného šteniatka, o ktoré sa staráte nasledujúcich desať mesiacov, teda pokým nedovŕši jeden rok života.

Predbežné kritéria, ktoré by ste mali spĺňať:

1. Zo štenaťa ma vyrásť plnne socializovaný mestský pes, mali by ste preto pochádzať 
 z väčšieho mesta.
2. Ako vodiaci pes je najčastejšie využívaným plemenom Labradorský retríver, vhodný
 je však aj Nemecký ovčiak, Kólia, či kríženec Labradorského a Zlatého retrievera.
 Retrívri su náchylní na kĺbové choroby, do pol roka života by preto nemali chodiť po 
 schodoch. Ak bývate v dome na vyššom poschodí bez výťahu, ako možný
 predvychovávateľ neprichádzate do úvahy.
3. Predvychovávateľmi nemôžu byť nezamestnaní, dlhodobo chorí či dôchodcovia.
 Najvhodnejší kandidáti sú študenti, ľudia s voľnou pracovnou dobou, mamičky na
 materskej dovolenke, viacgeneračné rodiny.
4. Ste ideálnym kandidátom, ak nemáte žiadne predošlé skúsenosti s výchovou psov.
 Tým sa snaží zamedziť prenášaniu nežiadúcich návykov, ako napríklad rozmaznávanie,
 z predošlej výchovy.

Predpokladajme, že ako vhodný kandidát ste uspeli. Čo ďalej? So šteňaťom neabsolvujete žiaden špeciálny výcvik, stačí naučiť ho základným hygienickým návykom a základným povelom. Musí počúvať na zavolanie, naučiť sa aportovať rôzne predmety. Inak povedané, musí sa naučiť bezvýhradnej poslušnosti.

Ale pozor! Váš nový miláčik s vami musí tráviť dvadsaťštyri hodín denne. Musíte ho brať všade, kam idete. Áno aj do práce! Musí byť v celodennom kontakte s človekom, nesmie zostávať dlhodobo sám, nikdy nie viac ako dve hodiny. Počas prvých mesiacov života musí nadviazať čo najväčšie množstvo sociálnych kontaktov s ľuďmi, ale aj inými psami a ďalšími zvieratami. Predvychovávateľ sa snaží vyvolať dojem, že človek je to najúžasnejšie stvorenie, aké behá po zemi a šteňa sa musí tešiť na každodenné "nové dobrodružstvá" so svojim pánom. Zafixuje si, že v určitých situáciach sa musí správať určitým štandardným spôsobom. Musí sa naučiť zvyknúť si na mestský ruch, navštevovať verejné miesta, naučiť sa cestovať všetkými druhmi cestovných prostriedkov, nebáť sa výťahov a eskalátorov, dopravných prostriedkov.

Tu často nastávajú problémy. Predvychovávatelia síce dostanú preukaz, ktorý potvrdzuje, že ide o psa v predvýchove a štenatá nosia špeciálne označené "košieľky", napriek tomu dochádza k rôznym nemilým situáciám, keď najmä zamestnanci verejných inštitúcii bránia vstupu vodiaceho psa na pôdu inštitúcie, pretože o programe predvýchovy nikdy nepočuli. Taktiež to chce veľkú dávku porozumenia a samozrejme súhlas od vášho nadriadeného. S tým však prekvapivo údajne nie je problém, zamestnávatelia, až na výnimky sú vraj veľmi ústretoví! Napríklad taký Adon spolu s Eliškou na nemenovanej univerzite "vyštudoval" jeden semester filozofie.

Šteňa musí byť vychovávané v byte, nikdy nie v búde, či koterci. Nesmie si vypestovať zlé návyky, ako lezenie do postele, kradnutie jedla zo stola, obťažovanie pri jedení, skákanie po ľuďoch, útočenie na cudzie psy. Nesmú sa rozvinúť lovecké pudy.

Približne každých šesť až osem týždňov sa konajú stretnutia predvychovávateľov, ktoré musí psík a predvychovávateľ absolvovať. Na nich sa sleduje vzájomná interakcia medzi vychovávateľom a vychovávaným. Kŕmenie, veterinárnu starostlivosť a iné výdavky spojené s výchovou by malo zabezpečovať stredisko.

Po uplynutí desiatich mesiacov prichádza čas lúčenia. Nie som si istá, či by som tento bod psychicky zvládla. Napriek nespornej citovej naviazanosti na psíka, ho musíte vrátiť. Ale stále je tu nádej, že sa so svojím miláčikom nelúčite navždy. Jedna tretina psov je z výcviku vyradená, v prípade, že sa u nich prejaví nežiadúci povahový rys, alebo zdravotný problém. V takýchto prípadoch sa psík ponúkne predvychovávateľovi. Tých, ktorí zostanú, sa ujme profesionálny cvičiteľ, tréner. Ak Váš psík pokračuje vo výcviku, može vás pri srdci hriať dobrý pocit, že ste ako predvychovávateľ uspeli a psík bude v budúcnosti pomáhať niekomu, kto to naozaj potrebuje. Ak nie, môžte navždy zostať spolu.

Čo sa deje so psíkom od momentu ako ho preberie do rúk profesionál? Je cvičený podľa presného výcvikového poriadku, ktorý trvá približne pol roka. V jeho závere musí byť psík schopný viesť svojho trénera, ktorý si nasadí špeciálne okuliare, aby nič nevidel. Vodiaci pes vyhľadáva dvere, schody, chodníky, označuje začiatok a koniec obrubníka, obchádza pevné i pohyblivé prekážky, musí vedieť prejsť cez prechod, v prípade potreby by údajne mal vedieť zavolať pomoc. Dá sa vycvičiť aj podľa špeciálnych potrieb konkrétneho klienta, napríklad na vyhľadávenie autobusovej zastávky a podobne.

Žiadosť o vodiaceho psa sa adresuje Únii nevidiacih a slabozrakých Slovenska, prípadne Občianskému združeniu Pes človeku, či iným organizáciam zaoberajúcimi sa výcvikom psov a ďalej je posunutá Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Nevidiaci absolvujú školenie, ako spolunažívať so psíkom a ako sa oňho správne starať. Cena špičkového vodiaceho psa sa pohybuje okolo 130 - 200 tisíc korún. Túto sumu uhrádza Odbor sociálnych vecí. Ak má nevidiaci dostatočný príjem, spolupodieľa sa zaplatením 5% z tejto sumy. Ročne pribúda vyše 5 nových žiadateľov. Únia nevidiacich a slabozrakých tiež každoročne organizuje verejnú zbierku na podporu výchovy vodiacich psov.

Okrem vodiacich psov existujú ešte aj tzv. asistenčné psy, ktoré pomáhajú vozičkárom alebo inak telesne postihnutým.

Čo vy na to? Dali by ste sa nahovoriť na niečo také?

Tu sa môžte dozvedieť viac : Výcviková škola pre vodiacich psov ÚNSS
 Občianské združenie Pes človeku
 Pomocné tlapky
 Vodíci psi


Zuzana Antolová

Zuzana Antolová

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

The man who refuses to bow blindly to conventional prejudices and chooses instead to express his opinions courageously and honestly. Zoznam autorových rubrík:  Moja strana minceSpomienky(Ne)obyčajné knihy(Ne)obyčajné stretnutiaÚsmevné príhodyPre tebaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu